3 stycznia 2024

Zarząd Banku Spółdzielczego w Witkowie przestrzega przed podejmowanymi przez cyberprzestępców próbami spoofingu – podszywania się pod pracowników banku, fałszywymi wiadomościami e-mail zawierającymi linki do stron podejrzanego pochodzenia i wiadomościami SMS, w których przesyłane są takie linki.
W ostatnich dniach aktywność cyberprzestępców zwiększyła się w stopniu znaczącym. Próby takich przestępczych działań zanotowano także w odniesieniu do klientów naszego banku.
Incydentalne przypadki podobnych przestępstw, o których pisały media społecznościowe/media, nie miały wpływu na bieżące funkcjonowanie banku i zostały szybko opanowane przez zespoły specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem, wspieranych przez zaawansowane technologicznie systemy AI.
Bezpieczeństwo bankowości internetowej udostępnionej klientom naszego banku nie jest zagrożone. Nie ma też żadnych zagrożeń dla bezpieczeństwa złożonych depozytów, płynności operacji finansowych, obsługi płatności i działalności bankomatów.
Zwracamy się jednak do naszych klientów ze szczególną prośbą o zachowanie maksymalnej uwagi i ostrożności przy wykonywaniu wszelkich czynności związanych z bankowością internetową. Prosimy o zgłaszanie każdej nieprawidłowości w działaniu systemu i w relacjach z bankiem bezpośrednio do pod numerem telefonu 61 477 99 60, na adres mailowy: sekretariat@bswitkowo.pl. Przypadki spoofingu można też zgłaszać do najbliższej jednostki Policji.

Przed spoofingiem można się zabezpieczyć – wystarczy zachować zdrowy rozsądek i dyskrecję podczas przeglądania internetu i odpowiadania na e-maile, nawet jeśli wydają się prawdziwe:
• Nie odpowiadaj na e-maile z pytaniami o dane do logowania lub dane konta.
• Nie wchodź na strony internetowe, do których kierują Cię zawarte w wiadomościach linki – nie klikaj w byle co!
• Sprawdzaj dokładnie, czy adres nadawcy wiadomości nie jest podejrzany.
• Zwracaj uwagę, czy zaufane strony internetowe nie wyglądają podejrzanie.
• W przypadku wątpliwości skontaktuj się z oddziałem swojego banku.

Żeby chronić się przed spoofingiem, wystarczy zachować ostrożność podczas przeglądania internetu. Można jednak zrobić coś jeszcze:

warto zainstalować skuteczny program antywirusowy, który będzie chronił Twoje dane przed nieprawdziwymi stronami oraz usuwał wirusy próbujące dostać się do zasobów Twojego komputera.